Savivaldybių išorės audito sistemos pokyčiai - būtini

2016-06-03, Vytautas Kamblevičius, Seimo narys
Martyno Ambrazo nuotrauka.

Valstybės kontrolės atlikta kasmetinė savivaldybių kontrolės ir audito tarnybų atliekamų auditų išorinė peržiūra parodė, kad nė vienos iš 2016 metais vertintų tarnybų negalima įvertinti kaip veikiančios be trūkumų.

Lyginant su ankstesnių metų atliktais peržiūros rezultatais, pastebėta, kad kai kurių tarnybų atliktų auditų kokybės lygis blogėja, o savivaldybėse iki šiol neišspręsta problema, kai tarnybose dirba tik vienas darbuotojas, todėl neįmanoma užtikrinti tinkamos audito kokybės kontrolės. Seimo Audito komitetas tikisi, kad komiteto parengtas Vietos savivaldos įstatymo projektas (Nr. XIIP-4253) dėl tarnybose dirbančių darbuotojų skaičiaus artimiausiu metu bus priimtas ir padės išspręsti šią problemą.

Mūsų tikslas, kad išorės audito sistema vietos savivaldoje veiktų efektyviai, o jos poveikį ir naudingumą, kaip efektyviau organizuoti veiklą ir taupyti lėšas, pajustų merai, viešojo sektoriaus subjektai ir savivaldybės gyventojai.

Plačiau nagrinėti savivaldybių išorės audito sistemos problemas planuojama ir birželio 8 d. Seimo I rūmų Konstitucijos salėje 14 val. organizuojamoje konferencijoje „Savivaldybių išorės audito sistema Lietuvoje: patirtys, įžvalgos ir ateities iššūkiai“. Joje žiniomis ir įžvalgomis dalysis Valstybės kontrolės, Savivaldybių kontrolierių asociacijos, Savivaldybių asociacijos ir Specialiųjų
tyrimų tarnubos atstovai.

Tikiuosi, kad konferencija sudomins ir savivaldybių merus, o diskusija suinteresuotų atstovų rate bei apžvelgta kitų valstybių išorės audito sistemų įvairovė,  padės rasti tinkamus sprendimus, kaip šią sistemą tobulinti.