Tikslinga siekti PVM mokėjimo prievolę paslaugų sektoriuje perkelti pirkėjui

2018-07-17

Dar praėjusią kadenciją su partijos pirmininku Gerb. Remigijumi Žemaitaičiu siūlėme Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą, pagal kurią pridėtinės vertės mokestį (PVM) už teikiamas statybų paslaugas mokėtų užsakovas, t.y. valstybės ar savivaldybių institucijos, o ne juridiniai asmenys, teikiantys statybų paslaugas pagal sudarytą sutartį.

Dabar jau galiojanti aukščiau minėta PVM įstatymo nuostata rangos darbams statybose pasiteisino. Mūsų nuomone, toks teisinis reglamentavimas užtikrina, kad PVM surenkamas efektyviai ir sąžiningai, išvengiama stambių sukčiavimo ir PVM slėpimo atvejų. Statybų paslaugų užsakovai gali atidžiau planuoti statybas ir investicijas, kadangi užsakovas tampa PVM mokėtoju ir įsipareigoja valstybei. Toks teisinis reguliavimas sumažina rangovų finansinę naštą ir nemokumo riziką bei itin dažnai pasitaikančius bankroto atvejus. Juridiniai asmenys, teikiantys statybų paslaugas, iš dalies išvengia apyvartinių lėšų trūkumo, kai užsakovai vėluoja atsiskaityti už atliktus darbus. Bent iš dalies sprendžiama ir nedarbo problema, kadangi statybų bendrovės turi daugiau finansinių išteklių samdyti papildomą darbo jėgą. Anksčiau Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme nebuvo nuostatos, kuria vadovaujantis PVM turėtų pareigą sumokėti statybų darbus užsakanti valstybės ar savivaldybės institucija, o ne statybų darbus atliekantis juridinis asmuo.

Mes, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariai, sieksime, kad aukščiau minėta Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostata galiotų ne tik rangos darbams statybose, bet ir kitose paslaugų sferose. Neabejoju, kad planuojamo teisės akto įgyvendinimas pagerintų verslo sąlygas ir suteiktų paramą verslo plėtrai, kadangi leistų išsaugoti darbo vietas ir skatintų naujų darbo vietų kūrimą.