Gera žinia sergantiems cukriniu diabetu

2018-07-24

  Dar svarstant šių metų valstybės biudžetą, Seimui pasiūliau skirti 1 mln. eurų insulino pompų bei sensorinių jutiklių kompensavimui. Seimas pasiūlymui pritarė. Ilgą laiką Sveikatos apsaugos ministerija nenustatinėjo tvarkos, kokiu būdu viskas turėtų vykti. Dabar yra paskelbta, kad bus kompensuojama tik insulino pompų nuoma.

  Insulino pompų su glikemijos duomenų įvertinimo, naudojant diagnostines juosteles gliukozės kiekiui nustatyti, funkcija nuomos išlaidos PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamos 100 procentų. Taip pat į insulino pompos nuomos išlaidų kompensavimą įskaičiuojamas ir vienkartinių keičiamųjų dalių rinkinys, reikalingas insulinui suleisti į paodį.

VLK specialistai primena, kad gydymas insulino pompa skiriamas I tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams: žmonėms iki 24 metų amžiaus, vaikams, nėščiosioms ir planuojančioms pastoti moterims (skiriama iki 1 metų laikotarpiui, kai diabetas yra nekontroliuojamas). Insulino pompų nuomos išlaidos kompensuojamos tiems privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems žmonėms, kuriems jos yra būtinos sveikatos priežiūrai namuose. Tai sprendžia gydytojų konsiliumas.

  Noriu pasakyti, kad tai tik pusė darbo, nes nieko nekalbama apie sensorinių jutiklių kompensavimą. Šie jutikliai skiriami tam, kad ligoniui nereiktų po kelis kartus į dieną durti į pirštą tikslu nustatyti gliukozės kiekį kraujyje. Jutikliai pritvirtinami prie kūno savaitei ir jie pastoviai teikia informaciją apie pokyčius organizme. Daugelis tautiečių šiuos daviklius perka užsienyje, mokėdami po 50-60 eurų už 1 vnt., tai yra labai brangu. Kalbėjau šiuo klausimu su ministerijos vadovybe, jie žada ieškoti šių daviklių tiekėjų į mūsų šalį. Labai tikiuosi, kad ši opi problema ypač vaikams bus išspręsta.

    VLK teigimu, žmonėms, norintiems išsinuomoti insulino pompą, reikia kreiptis į įmonę, turinčią sutartį su VLK dėl medicinos prietaisų, būtinų sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti, nuomos išlaidų kompensavimo. Įmonė su pacientu pasirašys sutartį dėl insulino pompos išdavimo, garantinio aptarnavimo, nuolatinės priežiūros ir keičiamųjų dalių tiekimo. Šiuo metu VLK jau yra sudariusi sutartį dėl insulino pompų nuomos išlaidų kompensavimo su UAB „Monameda“. Tikimasi, kad netrukus bus pasirašytos sutartys ir su kitomis įmonėmis.

  Tikiuosi, kad Sveikatos apsaugos ministerija suras tinkamų būdų, kad tiek pompų, tiek sensorinių jutiklių kompensavimas vyktų sklandžiai ir taip pasitarnautų geresnei gyventojų savijautai.

 

Seimo narys

Algimantas Dumbrava