Kiek ilgai leisime pieno litro kainą prilyginti tuščios skardinės užstatui?

2016-07-01, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras

Paskutinę pavasario sesijos dieną Lietuvos socialdemokratų, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų ir Darbo partijų atstovai Seime užkirto kelią svarstyti Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus inicijuotas Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas, kuriomis buvo siekiama įpareigoti žalią pieną superkančius ir perdirbančius subjektus mokėti žalio pieno pardavėjams ne mažiau kaip 90 proc. Europos Sąjungos vidutinės žaliavinio pieno kainos, atmetus realius kaštus susijusius su žaliavinio pieno surinkimu – paruošimu ir pristatymu į perdirbimo įmones, o pieno produktams mažmeninėje prekyboje taikyti ne didesnį kaip 15 proc. antkainio vidurkį.

Seimo narys Vytautas Kamblevičius pažymėjo, kad antkainio ribojimas būtinas, nes kaimyninėje Lenkijoje 10 proc. antkainis mažmeninėje pieno produkto prekyboje yra savaime suprantamas tarp verslo partnerių, tačiau Lietuvoje labai dažnai taikomas net didesnis kaip 50 proc. antkainis.

Jau eilę metų Lietuvos kaime mažėjo ir ūkių, ir melžiamų karvių kiekis, o jau pusantrų metų tebesiplėtojanti pienininkystės žemų kainų ir supirkimo apimčių mažėjimo krizė link bankroto stumia  didžiąją dalį iš 60 tūkst. Lietuvos kaimo ūkių, laikančių karves.

„Parduotuvėje 2,5 proc. riebumo ekologiško pieno litro kaina yra apie 1,27 euro, o smulkiems pieno gamintojams už į perdirbimo įmonę pristatytą ekologinį pieną mokama vos 8-10 centų. Šiandien Lietuvos ūkininkai už 1 litrą pieno gauna tiek, kiek  kainuoja tuščios gėrimo skardinės užstatas.  Statistika yra negailestinga, nes Lietuvoje už litrą pieno ūkininkui mokama mažiausia kaina iš visų ES šalių. Taip pat Lietuva garsėja mažiausiosiomis tiesioginėmis išmokomis. O valdančioji koalicija lieka nuošalyje ir bijo imtis ryžtingų sprendimų, jei mes liksime nuošalyje ir nesiimsime veiksmų kas laukia Lietuvos kaimo? Jei „socdemai“, „konservatoriai“, „liberalai“ ir „darbiečiai“ taip ir toliau vykdys smulkiųjų pieno gamintojų žlugdymo politiką karvių laukia skerdyklos, o ūkininkų – ubago lazda ir darbo birža!“, – pažymėjo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūno pavaduotojas Vytautas Kamblevičius