Malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM

2019-01-25

Tvarkiečių iniciatyva ir pastangomis, nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojęs lengvatinis 9 proc. PVM tarifas malkoms ir kūrenimui skirtiems medienos produktams jau duoda rezultatus. Žiniasklaida skelbia, kad malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM.

Įsigaliojęs lengvatinis PVM tarifas malkoms ir malkinės medienos atliekoms, naudojamoms kaip kuras, išjudino prekybą. Pasak biokuro pardavėjų, pirkėjai, anksčiau lūkuriavę malkų kainų mažėjimo, dabar daug aktyvesni negu per praėjusius tris šildymo sezono mėnesius.

Dienraščio „Lietuvos žinios“ duomenimis, kelerius pastaruosius metus drastiškai kilusios malkų, pjuvenų briketų ir granulių kainos dabar krito labiau nei mokesčio lengvata – 12 procentų. Jos beveik sugrįžo į 2016 metų lygį.

Vienos didžiausių Vakarų Lietuvoje bendrovių, prekiaujančių visų rūšių biokuru, pardavimų vadovas Augustinas Petrauskas „Lietuvos žinioms“ teigė, jog kainas perskaičiavo paskutinėmis gruodžio dienomis – pritaikė naująjį 9 proc. PVM tarifą. Jos esą visą sausį išliko stabilios ir per 12 proc. mažesnės negu pernai rudenį. Taip nutiko dar ir todėl, kad žaliava biokurui gaminti – malkinė mediena – 2018 metų lapkritį bei gruodį nebrango, priešingai, gruodį keliais procentiniais punktais net pigo. Anot bendrovės atstovo, biokuro kainų buitiniams vartotojams didėjimas stabtelėjo jau lapkričio pabaigoje, Vyriausybei pažadėjus mažinti malkoms taikomą PVM tarifą. Tiesa, tada pastebimai krito ir pardavimas, nors buvo pats sezono įkarštis. Žmonės nepirko kietojo kuro, lūkuriavo.

Šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, nuosavus namus malkomis, briketais ir granulėmis šildosi maždaug pusė buitinių vartotojų. Jie nenaudoja centralizuotais tinklais tiekiamos šilumos energijos, gaminasi ją patys degindami malkas, pjuvenų briketus ar granules.

Anksčiau biokuro kainų šuolis dalį privačių namų savininkų, daugiausia gyvenančių kaimuose ir nedidelėse gyvenvietėse, privertė ieškoti kuro pigiau šešėlinėje rinkoje.

„Lietuvos žinių“ žurnalistams pasiteiravus apie kietojo kuro kainas šešėlinėje rinkoje ir palyginus jas su tomis, kurios nurodomos interneto svetainių skelbimuose, atrodo, kad beveik nebėra jokio skirtumo. Už maždaug 10 erdvinių metrų – tai didžioji traktoriaus priekaba – malkų, priklausomai nuo medienos rūšies, ir privatininkai, ir internete besiskelbiantys pardavėjai prašo nuo 220 iki 350 eurų.

 „Tvarkiečiai“ lengvatą malkoms bandė įtvirtinti dar nuo 2017 m., tačiau vis nesulaukdavo reikiamo palaikymo Seime ir tik 2018 gruodį tokį sprendimą pavyko priimti.

„Pritarimas lengvatai ne tik leido sutaupyti žmonėms, bet tuo pačiu mažina šešėlinę rinką. Šis projektas nėra kažkas naujo Europoje, šiuo metu esama nemažai šalių, kurios, siekdamos pasirūpinti savo piliečiais, taiko PVM lengvatas kietajam kurui, todėl mūsų pasiūlytas planas ir buvo sekti geruoju kitų valstybių pavyzdžiu.  Džiaugiuosi, kad mūsų skaičiavimai apsitvirtino ir rezultatas išties puikus“, – sako partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.