Mokesčių reforma: arba ambicingiau, arba visai nereikia

2017-06-06

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ nariams finansų ministras Vilius Šapoka pristatė mokestinių permainų planą, skambiai pavadintą mokesčių reformos vardu.

Finansų ministras Seimo nariams išsamiai pristatė visas priemones, kurios yra numatomos mokesčių srityje.

Po pristatymo Vytautas Kamblevičius ministro dėmesį atkreipė į tai, kad geresnio finansinio rezultato galima ir be taip vadinamųjų reformų. „Atsisukite į kariuomenes išlaidas, kad ir dėl karinės technikos pirkimo. Kai mes „Boxer“ karinę techniką pirkom už 5 mln., kitos šalys tą patį nusipirko už 3 mln. Tai tie vadinami auksiniai šaukštai yra nulio vietoje“,- sakė seimo narys. Anot jo, KAM sistemoje yra labai daug neskaidrumo ir šešėlio. „Jei užveržtumėte šį sraigtelį užtektų lėšų ir Lietuvos vaikams,- sakė V. Kamblevičius. - Kitas dalykas: jei nėra pinigų vaikams, kodėl didiname lėšas šauliams, kurie nieko nedaro. Skurstančiųjų Lietuvoje 25 proc., o vaikams pinigų nėra“.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos vadovas Remigijus Žemaitaitis atkreipė dėmesį į darbo laiko apskaitos ir darbo stažo problematiką. Kai dirbama keliose įmonėse, pavyzdžiui, po 0,1 ar net 0,25  etato ir tokiu būdu bendrai susidaro visas etatas. R. Žemaitaitis sakė: „Realiai stažo neturės, eis tik 0,25 etato, o sveikatos draudimas lygiai taip pat“. Ministras šią problematiką peradresavo Sodrai ir Socialinės apsaugos ministerijai, kurios ją ketina išspręsti. Tačiau R. Žemaitaitis teigė, kad situacija nesprendžiama jau ilgą laiką, o finansų ministras nežino realios situacijos.

Seimo narį Petrą Gražulį piktino mokesčių lubos, kurios yra naudingos turtingiausiems mokesčių mokėtojams. Ministras paaiškino, kad taip yra dėl konkurencijos su kitomis Baltijos šalimis, Latvija ir Estija. Įmonės keliasi ten ir mokesčius moka ten, jei Lietuvoje sąlygos blogesnės.

„Apskritai nesimato čia jokios mokesčių reformos, tai tik kosmetinis remontas, tai tik balutė, kaip sako ekonomistas R. Kuodis, bet ne srovė,- po susitikimo su ministru šmaikštavo R. Žemaitaitis. - Jei iš tiesų norime rezultato ir proveržio, o ne vien tik proceso, tai reiktų stiprinti vidurinę klasę, stiprinti smulkų verslą. Gaivinti ir stiprinti, jei norite, net radikaliomis priemonėmis. O dabar, panašu, kad iš vidurinės klasės atims ir atiduos labiausiai skurstantiems“.

Pasak partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko, partija, kaip ir numatyta jos programoje, siūlo įvesti vieną fiksuotą mokestį smulkiam verslui, jei jo gaunamos pajamos per metus neviršija PVM mokėtojo ribos. Verslo liudijimų išdavimą tvarkiečiai siūlo padaryti tokį, kad jis suteiktų galimybę verslą vykdyti nemokant mokesčių iš anksto, avansu, bet būtų mokama tik gavus realias, tikras pajamas. Valstiečių siūlymai atsisakyti verslo liudijimų, kelia daug abejonių.

„Ir apskritai, gal jau reiktų nuimti „gazą“ su visomis tomis nesibaigiančiomis reformomis. Tai ministerijų perkraustymo reforma, tai urėdijų reforma, tai alkoholio reforma, tai švietimo reforma ir t.t. Dar tik betrūko naktinės reformos, kaip prie A. Kubiliaus, ir tada jau bus baigta. Kiek tų pertvarkų ar reformų dar bus. Ir kas iš to? Tik balutė, ir jokios rimtos srovės. Žmonės jau pavargo nuo tos įtampos ir nesibaigiančio streso. Gal jau laikas būtu truputį apsiraminti“,- sakė R. Žemaitaitis.

 

Daugiau informacijos:

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas

Remigijus Žemaitaitis 869842238