Nuomonės dėl lengvatinio PVM viešbučiams „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijoje išsiskyrė

2017-09-28

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Seimo nariai išklausė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos atstovus, kurie prašo palikti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM) apgyvendinimo paslaugoms ir nedidinti šio mokesčio iki 15 proc., kaip yra suplanavusi Vyriausybė.

Viešbučių verslo atstovai „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos posėdyje sakė, kad šiuo metu Lietuvoje yra planuojama statyti 20 naujų viešbučių, investicijos siektų apie 0,5 mlrd. eurų, būtų sukurta apie 2400 naujų darbo vietų.

„Leiskite mums dirbti ir pritraukti į Lietuva daugiau lėšų. Viešbučių paslaugos yra eksportinė prekė. Daugiau kaip 60 proc. viešbučių gyventojų yra užsieniečiai, kurie ne tik viešbučiams atneša pajamas, bet palieka pinigus ir maitinimo įstaigose, parduotuvėse. Turime išlikti konkurencingais regione“,- sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.

Kaimyninėse šalyse PVM viešbučiams šiuo metu siekia vidutiniškai 9 proc., Vokietijoje – 7 proc., Lenkijoje – 8 proc. Europoje viešbučiams vidutiniškai taikomas 11 proc. tarifas. O didžiausias konkurentas Europai yra Azija, kur PVM sudaro 6-7 proc.

Frakcijoje buvo pažymėta, kad Lietuvos konkurencinių pranašumų, konkurencinių galimybių mažinimas yra neigiamas dalykas. Juolab, kad Lietuva Pasaulio ekonomikos forumo skelbiamame 137 šalių konkurencingumo reitinge per metus nusmuko net 6 pozicijomis. Lietuvą pagal konkurencingumą pralenkė net Rusija. Tai, matyt, yra didžiausias smukimas per visą nepriklausomybės laikotarpį, o prie tokių neigiamų rezultatų nemažai prisidėjo ir valdančiųjų pseudoreformos, sumaištis ir netikrumas daugelyje ūkio šakų. „PVM tarifas apgyvendinimo paslaugoms Lietuvoje jau būtų keičiamas 6 kartą. Toks nestabilumas turi ypatingai neigiamą poveikį planuojamoms investicijoms“, – sakė frakcijos svečiai.

Kita vertus, dalis frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narių suabejojo viešbučių savininkų argumentais. Anot jų, tai, kad Lietuvoje vienas po kito kyla nauji viešbučiai rodo, jog viešbučių verslas Lietuvoje yra pelningas. Be to, viešbučių kainos Lietuvoje yra mažiausios Baltijos šalyse, nors kokybė tikrai nėra pati prasčiausia. Vidutinė nakvynės kaina Lietuvoje yra 59 eurai, Latvijoje – 66, Estijoje – 77, Europoje – 112, Šiaurės Europoje – 116 eurų. Lietuvos viešbučiai turi rezervų didinti savo paslaugų kainas bent jau iki regiono vidurkio. Užsienio turistams kelių eurų kainos skirtumas nėra svarus argumentas, nulemsiantis apsisprendimą keisti kelionės kryptį arba išvis atsisakyti kelionės. Frakcijos narys Vytautas Kamblevičius dargi piktinosi, kad viešbučių savininkai savo darbuotojams moka minimalius atlyginimus ir tai yra socialiai neteisinga.