Regioninių parkų pertvarka – dar viena popierinė reforma

2018-01-19

Regioninių parkų stambinimas ir jungimas – dar viena popierinė valdančiųjų reforma, kuri jokios apčiuopiamos naudos neduos, bet tik apsunkins regioninių parkų darbą ir padidins toli vienas nuo kito nutolusių objektų priežiūros kaštus. Tai paaiškėjo po LR Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narių apsilankymo Žemaitijoje, Varnių regioniniame parke.

Aplinkos ministerija yra paskelbusi, kad nacionalinių parkų išliks tiek pat, kiek buvo iki šiol, tačiau regioninių parkų, kurių yra virš 30-ies, nebeliks, jie bus sujungti į keturis regionus: Aukštaitija, Žemaitija, Mažoji Lietuva, Dzūkija-Suvalkija. Neva, po pertvarkos direkcijose etatų turėtų sumažėti nuo dabartinių 422 iki 320–376 – neliktų dalies vadovų, finansininkų, ūkvedžių ir kitų bendrąsias funkcijas vykdančių specialistų.

Varnių regioninio parko dirbantieji Seimo nariams skundėsi, kad po tokios reformos viskas bus išsibarstę, teritorija bus labai didelė, o iki objektų teks važiuoti net ir virš 100 kilometrų. Viską sužiūrėti bus sudėtingiau ir sunkiau.

Regioninių parkų specialistų, dažniausiai A9 kategorijos tarnautojų atlyginimai yra maži. Vos 400 eurų į rankas. Jei specialistai bus iškilnoti ir reiks važiuoti nuo namų iki darbovietės po 40, 50 ar net 100 kilometrų, tai niekas nenorės važinėti, nes vien transportui neužteks visos algos.

Kokia tokios reformos prasmė, kol kas niekas argumentuotai nepaaiškina. Tai, panašu, tik dar vienas kėdžių perstumdymas be jokios prasmės.

Seimo pavasario sesijoje valdantieji ketina „eiti“ su „Saugomų teritorijų įstatymo“ pakeitimu, kuriuo įtvirtintų tokias netikslingas permainas. Tvarkiečai pažadėjo varniškiams dėti visas pastangas, kad nebūtų išdraskyta regioninių parkų struktūra ir būtų išsaugota dabar efektyviai veikianti sistema.