Sveikatos apsaugos ministro įsakymai galutinai sunaikins mažas Lietuvos ligonines

2016-08-29, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Seimo sveikatos reikalų komiteto narys Kęstas Komskis ketina administraciniam teismui apskųsti du neseniai Sveikatos apsaugos ministro pasirašytus įsakymus, kuriais ministras įvedė naują sveikatos priežiūros įstaigų nomenklatūrą, nenumatytą jokiuose teisės aktuose, ir tuo sukėlė grėsmę išnykti mažosioms rajonų ligoninėms.

Panašu, kad ministras įsakymus išleido vadovaudamasis tik savo teorinėmis įžvalgomis, o ne pasidomėjęs realia situacija mažosiose Lietuvos ligoninėse. Negana to, toks jo veiksmas dar prieštarauja Konstitucijai (mažesnės reikšmės teisės aktas Įsakymas neturi turėti daugiau galios prieš aukštesnės reikšmės teisės aktą Įstatymą). Todėl manau, kad tam reikia kuo greičiau užkirsti kelią.

Šiuo metu visos ligoninių teikiamos paslaugos yra pagrindinės, tačiau ministras nustatė, kad mažosios ligoninės galės teikti pagrindines ir papildomas. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. Gruodžio 9 d. nutarimu Nr. 1290 „Dėl ketvirtojo sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo plano patvirtinimo“ patvirtintame plane ir SAM 2014-07-16 įsakymu Nr. V-825 „Dėl sveiko senėjimo užtikrinimo Lietuvoje 2014-2015 m. veiksmų plano patvirtinimo“ numatyta, kad mažosios ligoninės turi plėtoti geriatriją, paliatyviąją pagalbą ir dienos stacionarą, o ministras kažin kodėl šias paslaugas nukėlė į papildomas. Jei vadinamąsias papildomas paslaugas bus leista teikti tik didžiosioms ligoninėms, mažosios negaus reikiamo finansavimo iš ligonių kasų ir tik su pagrindinėmis paslaugomis tiesiog neišgyvens. Be to, neliks visų reikiamų paslaugų arčiau pacientų. Jie arba patys turės vykti į centrus, arba mažosios ligoninės bus priverstos išvežti pacientus į didžiąsias ligonines. Bet ar jos norės ir galės tai daryti, niekas taip pat nepaklausė,“ – teigė Seimo sveikatos komiteto narys K.Komskis.

Anot Seimo nario, būtina peržiūrėti ligoninių teikiamų paslaugų specialiuosius teikimo reikalavimus, o ne pradėti skirstyti paslaugas į pagrindines ir papildomas. Kažkodėl ministras pradėjo nuo ligoninių, kurios yra arčiausiai žmonių, tačiau nesiims sureguliuoti paslaugų srautų universitetinėse ligoninėse, kad į jas patektų tikrai tik sudėtingi atvejai iš rajonų ir laiku bei be ypatingų „suderinimų“.