„Tvarkiečiai“ Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisose įžvelgia galimos korupcijos požymių“

2017-09-28

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ nariams įtarimų sukėlė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama mažinti pakuočių surinkimo punktų skaičių kaimiškose vietovėse ir siaurinti vienkartinių pakuočių surinkimą. Tokios priemonės, „tvarkiečių“ nuomone, kaimo gyventojams apsunkins pakuočių pridavimą ir sudarys galimybes pelnytis pakuočių sistemos administratoriui. Dėl to „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariai prašo atlikti konservatorių peršamų įstatymo pataisų antikorupcinį vertinimą ir teikia savo alternatyvų siūlymą.

Seime svarstomų Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisų rengėjai siūlo sumažinti plotą parduotuvėms, kurios privalo supirkti pakuotes. Daugkartinių pakuočių pardavėjai miesteliuose privalėtų priimti daugkartines pakuotes ir grąžinti užstatą, jei bendrasis prekybos plotas neviršija 60 kv. m. Dabar tokia pareiga yra tik toms miestelių parduotuvėms, kurių bendras plotas neviršija 90 kv. m.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad sumažinus prekybos ploto reikalavimus daugiau miestelių parduotuvių bus įpareigotos priimti daugkartines pakuotes (stiklo tarą) ir grąžinti užstatą. Tokiu būdu neva bus užtikrintas užstato sistemos prieinamumas visiems Lietuvos gyventojams.

Tačiau vienkartinių pakuočių, pavyzdžiui, plastikinių butelių arba aliuminio skardinių, supirkimo punktų sumažėtų. Dabar apie 90 proc. vienkartinių pakuočių yra sugrąžinama, o sumažinus tokių pakuočių surinkimo punktų, automatiškai mažės ir jų surinkimas. Užstato sistemos administratoriui naudinga surinkti kuo mažiau vienkartinių pakuočių. Kuo mažiau vienkartinių pakuočių grįžta, tuo daugiau lėšų lieka pakuočių sistemos administratoriui. „Prisidengę gražiu šūkiu įstatymo pataisų kūrėjai siūlo išplėsti daugkartinių pakuočių surinkimą ir susiaurinti vienkartinių pakuočių rinkimą“, – sako „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Be to, kartu su ploto mažinimu miestelių parduotuvėms, kaimo parduotuvėse sumažės vietų, kur būtų galima grąžinti užstatus, priduoti skardines ir PET tarą. Pagal dabar galiojantį įstatymą yra numatyta, kad užstato už vienkartines pakuotes sistemoje ir užstato už daugkartines pakuotes sistemoje privalo dalyvauti  visos be išimties kaimo parduotuvės. Priėmus siūlomas pataisas tokios nuostatos nebeliks ir pakuočių galės nebepriimti tos kaimo parduotuvės, kurių plotas mažesnis nei 60 kv. m. Kaimo vietovėse bus sumažintas pakuočių supirkimo punktų tinklas, o pinigai už parduotas, bet atgal nesupirktas pakuotes liks pakuočių sistemos administratoriaus kišenėje.

„Toks pasiūlymas, kai yra mažinamas plastikinių butelių, skardinių ir kitų vienkartinių pakuočių supirkimo punktų skaičius kaimuose, mums kvepia galima korupcija. Juk iš to naudos turės ne gyventojai, ne vartotojai, bet administratoriai. Kartu su gėrimu dabar yra parduodama ir pakuotė. Kuo mažiau pakuočių bus supirkta, tuo daugiau pinigų jiems liks už parduotas pakuotes“, – sako frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Kęstutis Bartkevičius.

Parlamentinės frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Remigijus Žemaitaitis parengė alternatyvias pataisas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymui. Jis siūlo atleisti kaimo parduotuvėles nuo pareigos surinkti, supirkti vienkartinę tarą, tačiau šią pareigą deleguoti pačiam sistemos administratoriui. Tai yra įpareigoti pakuočių surinkimo administratorių užtikrinti pakuočių supirkimą visose gyvenvietėse, kuriose gyvena ne mažiau kaip 150 žmonių. Tokiu būdu gyventojams būtų užtikrinta galimybė susigrąžinti pinigus už sumokėtą tarą, o mažosios kaimo parduotuvėlės atlaisvintos nuo joms primesto ir dažniausiai net nuostolingo papildomo darbo.

Kasmet Lietuvoje parduodama apie 570 mln. vienetų vienkartinių plastiko ir aliuminio pakuočių. Daugkartinių pakuočių (stiklo taros) per metus į rinką išleidžiama net 20 kartų mažiau – tik apie 25 mln. vienetų.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Remigijus Žemaitaitis

Mob. 8 698 42 238