Valdantieji nenori teisingo PVM šildymui

2017-09-21

Valdantieji nenori visoms kuro rūšims vienodo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir šiandien Seimo Seniūnų sueigoje atsisakė įtraukti į darbotvarkę „tvarkiečių“ parengtas PVM įstatymo pataisas dėl lengvatinio PVM tarifo malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams.

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų šildosi biokuru. Lietuvoje biokuro, ypač malkų, medžio ir šiaudų granulių bei briketų, tiekimas į privačius namus yra šešėlinės ekonomikos zonoje. Malkos yra perkamos už grynuosius pinigus, sąskaitos dažnu atveju nėra išrašomos. „Valstybė praranda dideles pinigų sumas, o vartotojai priversti pirkti biokurą šešėlyje. Kita vertus, neturėtų būti toks neteisingumas, kai daugiabučių gyventojams yra taikoma lengvata šildymui, o individualių namų gyventojams, naudojantiems biokurą, tokios lengvatos nėra“, – sako frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Kęstutis Bartkevičius.

Esama nemažai šalių, kurios, skatindamos atsinaujinančią energetiką, taiko PVM lengvatą medžio granulėms. Pavyzdžiui, Latvijoje PVM dydis medžio granulėms yra 11 proc., Anglijoje tik – 3 proc., Belgijoje – 6 proc., Airijoje – 13,5 proc. Sumažintas PVM tarifas malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybėse, skatintų kurą pirkti oficialiai ir taip vystytų skaidrią kuro privatiems namų ūkiams rinką.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos parengtame įstatymo projekte siūloma malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams taikyti lengvatinį 9% PVM tarifą. Tai padėtų sumažinti šešėlinę ekonomiką, siekti Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai dėl klimato kontrolės, augintų visuomenės sąmoningumą renkantis kuro rūšis ir suvienodintų sąlygas visiems šilumos vartotojams. „Deja, valdantieji nepritaria teisingam PVM šildymui reglamentavimui“, – pažymėjo Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas K. Bartkevičius.