Valdžios pažadai dėl kompensacijų

2018-07-25, Algimantas Dumbrava

     Partijos Tvarka ir teisingumas frakcija Seime įregistravo įstatymo pataisas, numatančias kompensuoti prarastas pensijas kariams ir pareigūnams, išmokas dėl profesinių ligų, profesinės reabilitacijos programų dalyviams bei išmokas asmenims dirbusiems ypatingose darbo sąlygose. Tam reikėtų Valstybės ir Sodros biudžetuose numatyti apie 60 mln. eurų. Daug kam kilo klausimų – kodėl būtent šiai grupei? Atsakymas – tai liečia žmones, kurie dirbo pavojingą sveikatai darbą ir nuo to nukentėjo, tapo neįgalūs ir ligoti. Be abejo, mes turėtume kompensuoti piliečiams visas prarastas išmokas, pradedant slaugos ir priežiūros lėšomis, baigiant našlių pensijomis, o tam prireiktų apie 220 mln. eurų.

    2009 metų gruodį, kuomet buvo priimtas Laikinas įstatymas A. Kubiliaus vyriausybė žadėjo, kad visos paskolintos pas gyventojus lėšos bus grąžintos krizei pasibaigus. Nuo to laiko praėjo aštuoneri metai, ekonomika auga, BVP kyla, atlyginimai didėja, o kompensuotos tik senatvės ir negalios išmokos, nes tokią nutartį priėmė Konstitucinis teismas. Šis teismas dar nutarė, jog reikia kompensuoti pensijas dirbantiems pareigūnams, nes iš jų daugiau buvo išskaičiuota. Logika yra labai paprasta – jei Konstitucinis teismas nurodė, tai kompensuosime, jei nenurodė – nekompensuosime. Manau, kad kiekvieno parlamentaro, ar Vyriausybės nario širdyje turi būti savo asmeninis teismas, pasiskolinai – atiduok. Puikiai prisimename, kad mūsų kaimynai latviai pensijų nemažino, o kreipėsi į Tarptautinį valiutos fondą ir pasibaigus krizei privalėjo su juo atsiskaityti iki cento. Lietuvos gi valdžia pasielgė „ gudriai“ – kam imti pinigus iš šio fondo, nes reikės atiduoti, tai paimkim iš žmonių ir pamirškim.

     Skaudu buvo girdėti p. A. Kubiliaus žodžius, kuomet šį  klausimą pristatinėjau Seimo biudžeto ir finansų komitete. Jis įgėlė, kad, neva, noriu būti geras. Taigi nei kruopelės atgailos dėl „ nuveiktų darbų“. Kuomet buvo priiminėjamas Laikinas įstatymas, numatantis visų socialinių išmokų mažinimą, nebuvo aimanuojama, kur mes tuos pinigus panaudosime, o kai reikia kompensuoti, tuomet verkiama – iš kur paimti. Iš 13 komiteto narių tik 4 palaikė įstatymo projektą. Buvo priimtas sprendimas šį klausimą atidėti iki...2020 metų. Tikrai saliamoniškas sprendimas, kuomet visais kanalais šaukiama, jog kitų metų biudžetas bus nedeficitinis ir socialiai orientuotas. Nustebino ir Vyriausybės išvada šiuo klausimu – projektui pritarti, bet Seime jo nesvarstyti. Tai tikrai naujas formatas mūsų valstybės gyvenime. Šiuo metu džiaugiamasi, kad bus didinamos pensijos ir tai yra gerai, bet, manau, nėra sąžininga jas didinti negrąžintos skolos gyventojams sąskaita.

 

Seimo narys  

Algimantas Dumbrava