Audito komitetas: „auksinių šaukštų skandalas“ atskleidė sistemines viešųjų pirkimų problemas

2016-09-19, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras

Seimo Audito komiteto posėdyje išklausyta detali informacija apie krašto apsaugos sistemoje vykdomus viešuosius pirkimus. Posėdyje dalyvavę komiteto nariai kartu su krašto apsaugos ministru, valstybės kontrolieriumi, Lietuvos kariuomenės bei Viešųjų pirkimų tarnybos atstovais diskutavo ne tik apie „auksinių šaukštų ir šakučių skandalą“, buvo identifikuotos rizikos bei problemos, būdingos visiems viešojo administravimo subjektams, vykdantiems viešuosius pirkimus. Pasak Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės pavaduotojos, Krašto apsaugos ministerija nelabai išsiskiria iš kitų ministerijų, nes sisteminių bėdų kitose institucijose taip pat daug.

„Kaltų asmenų nustatymas ir nubaudimas – teisėsaugos institucijų darbas. Viešųjų pirkimų srityje susiduriama su sudėtingu bei klampiu teisiniu reglamentavimu, taip pat viešuosius pirkimus vykdančiųjų asmenų kompetencijos, atsakomybės, organizavimo gebėjimų ir veiklos efektyvumo, planavimo stoka. Būtent šios problemos turi būti sprendžiamos sistemiškai ir iš esmės, – komentavo Audito komiteto pirmininkas Vytautas Kamblevičius. – Viešųjų pirkimų srityje problemų apstu. Negalima pateisinti beveik įprastomis tapusių situacijų, kai institucijos su komandiruotėmis susijusias paslaugas perka be viešųjų pirkimų procedūrų – lėktuvų, traukinių bilietus, viešbučius asmeniškai įsigyja darbuotojai, kuriems vėliau tokios išlaidos kompensuojamos kaip komandiruočių išlaidos. Tokios situacijos, kaip ir Krašto apsaugos ministerijoje vykdomi viešieji pirkimai  prisidengiant slaptumo žyma, galimai sukuria prielaidas piktnaudžiavimui bei mažina visuomenės pasitikėjimą valstybės institucijomis!”.

Audito komitetas, siekdamas sisteminių permainų, kartu su Valstybės kontrole bei Viešųjų pirkimų tarnyba vykdys nuolatinę rizikų analizę viešųjų pirkimų srityje, teiks pasiūlymus dėl Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų tobulinimo.