PAGALBINIO APVAISINIMO ĮSTATYMAS ATITINKA NAUJAUSIUS MOKSLO PASIEKIMUS

2016-07-04, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras, www. bernardinai.lt

Džiaugiuosi, kad Seimas priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Ilgai lauktas teisės aktas atveria galimybių nemažai daliai Lietuvos šeimų su naujausių pasaulio medicinos technologijų pagalba susilaukti palikuonių. Neabejodamas šalies medikų profesionalumu ir šiuo metu jų disponuojama infrastruktūra bei technologijos priemonėmis, tikiuosi, kad labai greitai Lietuvos medikai pradės intensyviai dirbti šioje srityje pagal moksliškai pagrįstas ir veiksmingas metodikas, kurios įtvirtintos naujajame pažangiame teisės akte. Maža to, Seimas, priimdamas naujausiais mokslo pasiekimais pagrįstą įstatymą, „pastatė“ Lietuvos biomedicinos mokslą pasaulinių tyrinėjimų smaigalyje, o tai labai iškiliems šalies medikams – mokslininkams atveria galimybes toliau tobulinti naujausias technologijas ir reikšmingu mokslinių  tyrimų indėliu prisidėti prie pasaulio medicinos mokslo pažangos.

Manyčiau, kad LR Seimas, priimdamas Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, rado tinkamą balansą tarp naujausių medicinos mokslo laimėjimų ir medicinos etikos. Viena vertus, įstatyme vieningai dera pažangios technologijos ir pastarųjų metų reprodukcinės medicinos laimėjimas – kiaušialąsčių šaldymas, kita vertus – neabejotinai užtikrinta galimybė nevaisingiems žmonėms pasinaudoti pagalbiniu apvaisinimu, kartu išlaikant pagarbos gyvybei principą. Tai šansas nemažam skaičiui gyvenančių pagal griežtesnius moralės principus šeimų išvengti konflikto su savo sąžine pasinaudojant etiškomis ir patikimomis pagalbinio apvaisinimo technologijomis.   

Nacionalinė sveikatos taryba dalyvavo svarstant Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir dar 2014 m. pabaigoje išreiškė pritarimą pagrindinėms dabar jau priimto įstatymo nuostatoms, pripažindama, kad jos atitinka naujausius mokslo pasiekimus.

Yra neabejotina, kad Seimo priimtas įstatymas nesukurs blogesnių sąlygų moters sveikatai, nes mokslo duomenys rodo, jog pagalbinio apvaisinimo efektyvumas turėtų nesumažėti. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto embriologai yra atlikę analizę, kurios metu buvo konstatuota, jog pasaulio praktikoje šaldytų kiaušialąsčių panaudojimo efektyvumas ne tik kad nenusileidžia šaldytų embrionų panaudojimo efektyvumui, bet netgi kartais jį ir viršija. Maltoje, kurioje veikia panašus kaip pas mus dabar priimtas įstatymas, draudžiantis embrionų šaldymą, klinikiniais nėštumais baigiasi 30.77% proc. pagalbinio apvaisinimo bandymų naudojant šaldytas kiaušialąstes. Šie skaičiai viršija Europos vidurkį.

Tai asmeninis prof. J. Pundziaus pareiškimas.  J. Pundzius yra Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas, taip pat  – mokslininkas – medicinos habilituotas daktaras, praktikuojantis gydytojas chirurgas, Sveikatos apsaugos ministerijos Kolegijos narys ir šalies vyriausiasis specialistas chirurgijai, Privalomojo sveikatos draudimo tarybos narys.

Parengta pagal bernardinai.lt