CŽV kalėjimai: Europos Parlamentas smerkia ES valstybių abejingumą

2016-06-09, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras, EP spaudos pranešimas

Tęsdamas tyrimą dėl galimo 2001-2006 m. CŽV vykdyto kalinių gabenimo ir neteisėto kalinimo Europos šalyse, Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pasmerkė ES valstybių ir institucijų abejingumą nenorint iki galo pripažinti bei ištirti susijusius žmogaus teisių pažeidimus, o kaltuosius patraukti atsakomybėn.

Rezoliucijai pritarė 329 EP nariai, nepritarė 299, o susilaikė 49. Joje apgailestaujama, kad praėjus daugiau nei metams po JAV Senato tyrimo paskelbimo „nė vienas kaltininkas nebuvo patrauktas atsakomybėn, o JAV vyriausybė atsisakė bendradarbiauti su ES valstybėmis narėmis".

Savo ruožtu EP nariai „reiškia didžiulį susirūpinimą dėl abejingumo, kurį parodė valstybės narės ir ES institucijos“ šiuo klausimu. Jie dar kartą ragina Lietuvą, Rumuniją ir Lenkiją, atsižvelgiant į visus pateiktus faktinius įrodymus, skaidriai, nuodugniai ir veiksmingai ištirti kaltinimus, "kad jų teritorijose būta slaptų kalėjimų, kuriuose žmonės buvo laikomi pagal CŽV programą, ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn į šią veiklą įsitraukusius asmenis".

Rezoliucijoje apgailestaujama, kad Europos Parlamentui 2015 m. pavyko surengti tik vieną tyrimo misiją į Rumuniją. EP siekia, kad tokios misijos būtų nusiųstos ir į kitas prie CŽV programos galimai prisidėjusias šalis: Lietuvą, Lenkiją, Italiją ir Jungtinę Karalystę.

Europarlamentarai atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuvos dalyvavimą CŽV slapto kalinimo programoje tyręs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nepaviešino surinktų duomenų. EP nariai ragina juos paviešinti.

Parlamentas apgailestauja, kad JAV prezidento B. Obamos įsipareigojimas iki 2010 m. sausio mėn. uždaryti Gvantanamo kalėjimą iki šiol nėra įgyvendintas. Jis ragina ES valstybes užtikrinti prieglobstį iš jo paleistiems kaliniams.

 Europos Komisija ir ES Taryba raginamos iki birželio pabaigos informuoti EP apie tolesnius veiksmus, skirtus įgyvendinti Parlamento rekomendacijas.

Nuoroda : 20160603IPR30213