Tokia Europos Sąjunga likti negali

2016-07-04, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras

Britai, per referendumą pasisakę už išstojimą iš ES, suteikė galimybę pakeisti visą ES, nes tokia, kokia diktatoriška tapo, ji išlikti nebegali. Tuo įsitikinęs europarlamentaras Rolandas Paksas, kuris, priešingai nei dauguma kitų tiek Lietuvos, tiek visos Europos politikų, nesako, kad britai padarė klaidą. Britai pasirinko, o kiekvienos Tautos pasirinkimą reikia gerbti.

- Kokios nuotaikos Briuselyje po "Brexit"? - "Vakaro žinios" teiravosi Rolando PAKSO.

- Kai Maskvoje vyko suvažiavimas ir Lietuvos atstovai pareiškė apie išstojimą iš Sovietų Sąjungos, tai reakcija buvo tokia pati, kaip dabar Europos Parlamente dėl britų referendumo. Jokio kompromiso. Viena pusė pasisakė, kad reikia britus mesti iš ES kuo greičiau, kita pusė aiškino, kad kaltos nerimtos biurokratinės institucijos. Nė viena pusė viena kitos negirdėjo. Tačiau balsavimas dėl rezoliucijos, kad britai kuo skubiau praneštų apie savo pasitraukimą iš ES, parodė, jog santykis buvo didžiulis: už tokią rezoliuciją balsavo beveik 400 Parlamento narių, prieš - apie 200.

- Kaip jūs vertinate vykusį referendumą?

- Britai padarė viską, kad pakeistų ES. Tokia ES, kokia yra dabar, turi subyrėti. Prieš kiek laiko britų premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) ragino visus, kad keistume ES: kad ji taptų demokratinė, kad visos valstybės būtų lygios, kad visi balsai būtų girdimi, kad būtų priiminėjami kolektyviniai sprendimai, kad turėtume nacionalines valstybes, nes kitaip bus blogai. Nesureagavo ES ir turime rezultatą. O tai juk yra paskutinė galimybė pakeisti ES. Bet pagal reakciją, kokią aš mačiau, atrodo, kad to nesiruošiama daryti. Nusiteikimo, noro ieškoti sprendimų nėra. Nėra noro suprasti, kodėl nei iš šio, nei iš to 17 mln. britų nubalsavo už išstojimą iš ES. Ir netiesa, kai sako, kad nubalsavo kaimo žmonės, kurie nieko nesupranta. Viską jie supranta, viskas buvo apskaičiuota, nes už išstojimą balsavo ir pramonininkai, ir finansininkai, ir politiniai lyderiai. Viskas padaryta apgalvotai. Jei ir šis šaltas dušas nepaveiks ES politikų, tokie pat referendumai bus ir Prancūzijoje, ir Olandijoje, ir Danijoje. Viskas sugrius kaip kortų namelis. Ir tada mes pasiliksime prie suskilusios geldos. Todėl šis spyris į gerą vietą ES politikus turi priversti pagalvoti, ką jie darė negerai, kur padaryta klaidų, kad 17 mln. britų nusprendė, jog ES likti nebeverta. Kas pasikeitė, kad britai taip apsisprendė?

- O kas, jūsų nuomone, pasikeitė?

- O pasikeitė daug kas. Atsirado visiškas Briuselio diktatas, netgi, sakyčiau, diktatūra, nerinktų pareigūnų nesiskaitymas su žmonėmis, nacionalinių interesų nepaisymas, nesiskaitymas. Atsimenu, kai buvau prezidentas, viešėjau Vatikane ir kalbėjau su Vatikano aukštais pareigūnais. Kalbėjome apie tai, kad kai politikams reikėjo bažnytinės paramos, jie žadėjo, kad į ES Konstituciją bus įtrauktos krikščioniškos šaknys. O kai dėl to Bažnyčia ir žmonės apsisprendė pritarti tai Konstitucijai, joje krikščioniškų šaknų nebeliko. Spjūvis į veidą. Arba buvo tiek Prancūzijoje, tiek Olandijoje balsuota prieš ES Konstituciją. Tačiau surasta galimybė tą Konstituciją apeiti ir pasirašyta Lisabonos sutartis. Galų gale prisiminkime Vokietijos kanclerės kvietimą į šalį atvykti migrantams, nusispjaunant, kad savi gyventojai to nenori. Tuo pačiu metu britai vis ragino elgtis kitaip, keisti ES ir jos politiką. Niekas neišgirdo. O dabar, kai paaiškėjo referendumo rezultatai, kilo didžiausias triukšmas ir raginimai kuo greičiau britus išmesti iš ES, atimti, sienas atnaujinti, muitus įvesti ir t.t. Kad tik kitos valstybės nedrįstų nė pajudėti. Tokį įspūdį parsivežiau iš Europos Parlamento, kur antradienį buvo balsuota dėl rezoliucijos.

- Ką reikėtų daryti?

- Visų pirma reikia atvėsti, atšalti ir išanalizuoti situaciją. Tam, kad atsakytume į esminį klausimą, kokia bus ateities Europa – lygiateisių valstybių sandrauga ar Briuselio diktatūra, būtina vėl sušaukti visų ES valstybių Konventą, kuris nubrėžtų naujas Europos Konstitucijos gaires ir būtų naujas, tikrą tautų vienybę liudijantis impulsas kelyje į klestinčią Europą. Konventas turėtų turėti visuotinai pripažįstamą lyderį, tokį, koks buvo D.Kameronas. Nežinau, kas juo galėtų būti dabar, bet turėtų būti tokio lygio politikas kaip Lechas Valensa (Lech Walęsa) ar Vaclavas Havelas. Reikia nuspręsti, kaip toliau gyvensime, kaip valstybės bendraus viena su kita, kokios sritys bus deleguotos ES, o kokios išliks nacionaliniu lygmeniu, kokia bus ES vieta pasaulyje ir galų gale kokia bus Lietuvos vieta ES. Ar mes būsime vertinami ir išgirsti, ar mus vertins tik pagal tai, kaip greitai klausysime. Mano giliu įsitikinimu, ES šiandien turi du kelius. Pirmas – laisvų Tautų Europa. Šis kelias būtų šviesus ir užtikrintas. Kitas kelias - Briuselio diktatūra, ir tolydžio stiprėjanti. Šis kelias - labai trumpas. Dar prieš dvejus metus kalbėjau apie didėjančią centralizaciją, norą iš ES padaryti federaciją (kaip Jungtines Europos Valstijas) ir sakiau, kad ES suskils per 10-15 metų, o po "Brexit" sakau: jei nieko nedarysime, ES kaip tokios neliks jau po 2-3 metų. Lietuvoje aš girdžiu tik vieną nuomonę: britai išdavė mus. Neišdavė. Jie suteikė paskutinę galimybę. Jei kažkam atrodo, kad Briuselis gali užveržti visus varžtus, reikia tik pasižiūrėti į dabar vykstantį Europos futbolo čempionatą ir suprasime, kad diktatas nepadės, tautos norės išlikti tautomis. Pažiūrėkime, kaip vieni serga už savo nacionalinę komandą, kiti - už savo. Matosi, koks stiprus tas nacionalinis jausmas ir kaip reikia jį puoselėti. Nes tautinis pasididžiavimas yra kiekvienos valstybės širdis. Tribūnose aš mačiau anglų, islandų, prancūzų vėliavas, jų komandas, jų sirgalius, bet nemačiau ES rinktinės, ES gerbėjų, ES vėliavų. Taip reikia ir ES gyventi. Britai kaltinami išdavyste, o iš tikrųjų jie suteikė galimybę, impulsą.

 

- Toks požiūris - naujas, nes Lietuvoje, o ir visoje ES, populiariau sakyti, kad britai per referendumą suklydo...

- Kiekviena Tauta geriau žino, ko jai reikia. Tauta ne padarė klaidą, o išreiškė savo valią ir politikai privalo ją priimti. Įsivaizduoju, kad ir dabar dar bus bandoma tą valią užgniaužti, gąsdinant muitais, išmetimu iš Europos Ekonominės Bendrijos ir t.t. Bet tada kas yra demokratija, jei kažkas sprendžia už visą Tautą? Didelė problema yra Europos Komisija, uzurpavusi visas teises ir Europos Parlamentui atskaitinga tik formaliai. Didelė problema yra ir aplinka, kurioje niekinamos prigimtinės vyrų ir moterų teisės, klesti egoizmas bei individualizmas ir garbinama galimybė pačiam apsispręsti dėl savo lyties. Reikia nustoti smerkti britus ir galvoti, kokia ES turi būti ateityje ir kokia turi būti ES Konstitucija, kurioje bus vietos visiems. Netrukus gali paaiškėti, kad naujos Europos bendrijos Konstitucijos projektą jau rašo "naujasis europietis" - žmogus be tėvynės, be šeimos (nes ES jau nebežino, kas yra šeima), be vaikų, be tradicijų, be Dievo. Bendrijos, kurioje nebėra vietos didžiojo Kromvelio (Cromwell) vertybėms, Vinstono Čerčilio (Winston Churchill) talentui, britų parlamentarizmo tradicijai ir anglų teisės kultūrai. O prieš D.Kameroną reikia tik galvą nulenkti. Jis, pasirodęs su žmona Samanta, oriai išdėstė premjero politinę poziciją, prieš tai ją suderinęs su karaliene Elžbieta II. "Manau, kad šaliai reikia naujo impulso ir naujos lyderystės. Kelias, kurį aš buvau pasirinkęs, daugumos britų nebuvo palaikytas", - žurnalistams pareiškė D.Kameronas. Manau, kad jis įeis į istoriją ir joje bus įrašytas kaip žmogus iš didžiosios raidės, bandęs pakeisti Europą. Kartais sakoma, kad mes esame euroskeptikai. Aš esu eurorealistas ir lygiai taip pat Lietuvos atstovas Europos Parlamente, o ne kažkoks europietis. Aš esu lietuvis, žemaitis iki kaulų smegenų ir visada ginsiu Lietuvos interesus. Ten, kur galima sutarti, reikia sutarti, o kur yra nacionaliniai interesai, tokie jie ir turi likti. Juk niekas negali man pasakyti, kad draudžia kalbėti lietuviškai ar žemaitiškai, draudžia abėcėlę. Mano tėvai buvo lietuviai, žemaičiai, aš toks esu ir noriu, kad ir mano vaikai bei anūkai tokie būtų, o ne kad taptų žmonėmis be pilietybės, be lyties ir t.t.