Gerbiamieji

2018-05-07

Kasmet gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji kiekvienam lietuviui primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Per 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda plito, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Pats faktas, kad maža tauta apgynė savo nevaržomo žodžio teises prieš didžiulį milžiną, kad gavo teisę viešai spausdinti savo knygas ir laikraščius, palengvino kovą dėl kitų jos teisių, palengvino sąlygas toliau ugdyti tautišką piliečių savimonę.

Šią dieną norima priminti, kad pasaulyje yra šalių, kuriose spaudos laisvė vis dar ribojama: cenzūruojami leidiniai, persekiojami, sulaikomi ir net nužudomi žurnalistai, redaktoriai ir leidėjai. Kiekvieno žmogaus teisė - žinoti tiesą, gauti teisingą informaciją. Tą informaciją mums suteikia spauda, ten dirbantys žmonės - žurnalistai. Žurnalistai visame pasaulyje pirmieji atsiduria įvykių centre, jie - įvykių liudininkai - nuolat rizikuoja savo laisve ar net gyvybe tam, kad suteiktų kuo tikslesnę informaciją žmonėms visame pasaulyje.

Pasaulinė spaudos laisvės diena yra gera proga skatinti ir plėtoti iniciatyvas už spaudos laisvę, įvertinti jos būklę pasaulyje, priminti šalių vadovams, kad būtina ją gerbti, o žurnalistams apmąstyti savo darbą  profesinės etikos aspektu. Kaip bibliofilas Domas Kaunas yra pasakęs: „Spaudos atgavimo diena turėtų būti antroji šventė po nepriklausomybės atgavimo.“

Sveikiname !